KLASYCZNE OGRZEWANIE PODŁOGOWE

Klasyczne ogrzewanie podłogowe wykonywane jest we wszystkich pomieszczeniach i budynkach, w których nie ma poziomej izolacji termicznej. W tym celu należy skuć obecną szlichtę, położyć styropian, na niego folię odbijającą ciepło. Na taką izolację układana jest wężownica z ogrzewaniem podłogowym, która przykrywana jest wylewką. Wiąże się to z podniesieniem podłogi o 10 – 15 centymetrów w zależności od grubości styropianu.

Klasyczne ogrzewanie podłogowe zazwyczaj stosuje się w budynkach powstałych przed 2010 rokiem, kiedy to jeszcze nie obowiązywała norma budowlana nakładająca obowiązek, by szlichta miała poziomą izolację termiczną.

atg home solutions ogrzewanie podłogowe frezowane ogrzewanie podłogowe pompy ciepła
atg home solutions ogrzewanie podlogowe klasyczne

Często klasyczne ogrzewanie podłogowe stosuje się w budynkach, które nie posiadają ocieplonych ścian zewnętrznych. W ten sposób ciepło rozprowadzane jest równomiernie po całym mieszkaniu. Grzejniki zainstalowane na ścianie nie posiadającej izolacji w postaci styropianu czy waty mineralnej nagrzewają również ścianę. A ta nie mając izolacji wypuszcza to ciepło bezpowrotnie.

Ogrzewanie podłogowe generuje duże oszczędności w skali sezonu grzewczego, które dochodzą do 15%. Wszystko za sprawą pracy na niższej temperaturze zadanej na piecu. W ogrzewaniu podłogowym temperatura wody jest niższa od tej, w której myjemy ręce. Natomiast przy ogrzewaniu za pośrednictwem grzejników temperatura zadana na piec jest dwukrotnie wyższa niż ta, której wymaga system podłogowy. Tym samym spalanie opału czy też gazu jest znacznie niższe, by osiągnąć taką temperaturę.

Ogrzewanie podłogowe może swobodnie współpracować z piecem gazowym, na pelet, węgiel, eko groszek czy też z kominkiem z płaszczem wodnym.  Jednocześnie można śmiało dokonać przyłączenia ogrzewania podłogowego do istniejącej instalacji grzejnikowej. Wymaga to zastosowania dedykowanego zaworu, który będzie dostosowywał temperaturę, która ma trafić na kaloryfery i pod podłogę.

By uniknąć podnoszenia podłogi o dodatkowe centymetry można zastosować docieplenie sufitu w piwnicy na parterze budynku lub też instalacja kilku centymetrów styropianu pod sufitem na parterze w momencie gdy ogrzewane będzie pierwsze piętro budynku.

W naszej ofercie istnieje również drugi system ogrzewania podłogowego. Jest to frezowane ogrzewanie podłogowe, o którym więcej przeczytasz tutaj: FREZOWANE OGRZEWANIE PODŁOGOWE. Poniżej zaś znajdziesz najczęściej zadawane pytania dotyczące ogrzewania podłogowego i różnic pomiędzy nim.

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Przejdź do naszej bazy wiedzy!