BAZA WIEDZY

Najczęściej zadawane pytania

Najczęściej zadawane pytania ze strony klientów z jakimi się spotykamy każdego dnia. Być może ta lektura sporo Ci uświadomi na temat ogrzewania podłogowego i będzie wyczerpującym kompendium wiedzy, które przekona Cię do wyboru takiego systemu ogrzewania u siebie.

Mata grzewcza zasilana jest prądem, który generuje znacznie wyższe koszty. Jednocześnie wymaga ona specjalistycznej wylewki i kleju jeśli ma być ona kładziona na terakocie. Ogrzewanie podłogowe hydrauliczne zasilane jest wodą o temperaturze 25 st. Jedyną zaletą mat grzewczych jest ich praca na małych powierzchniach, bez konieczności uruchamiania pieca.

Frezowane ogrzewanie podłogowe jest zazwyczaj w podobnej cenie co tradycyjne podstawowe grzejniki. Jeśli zaś będziemy brali pod uwagę chęć instalacji ozdobnych grzejników to frezowane ogrzewanie podłogowe zawsze wychodzi taniej.

Tak. Średnio w skali roku oszczędność względem tradycyjnego systemu z kaloryferami wynosi 15% przy zachowaniu takiej samej temperatury w pomieszczeniach. Wszystko za sprawą niższej temperatury jaką trzeba „zadać na piecu”, by uzyskać pożądaną temperaturę w pomieszczeniu. Ogrzewanie podłogowe działa na dwukrotnie niższych parametrach niż to, którego wymagają grzejniki. Tym samym piec pochłania mniejsze ilości energii (gazu, węgla, ekogroszku, peletu, drewna) do produkcji ciepła.

Na szlichtę z ogrzewaniem podłogowym stosuje się wysokoelastyczny klej np. Atlas Geoflex.

Niestety nasz system ogrzewania tu się nie sprawdzi. System ten nie ma pieca ze źródłem ciepła. Jedyne rozwiązanie to maty grzewcze sprzęgnięte z fotowoltaiką na dachu.

Jest to oczywiście wykonalne i regularnie realizujemy takie zlecenia. Wymagane jest podłączenie się pod istniejące piony. Jeśli takowych nie ma to podłączamy się do źródła zasilania (kotła). Można to zrealizować na każdym etapie: w stanie deweloperskim oraz w istniejącym już domu. Część klientów posiadających już grzejniki zleca instalację ogrzewania podłogowego w miejscach gdzie jest terakota, od której jest zimno w stopy. Takie zlecenia również obsługujemy.

Zdecydowanie jest to jedno z najpopularniejszych rozwiązań stosowanych w ostatnim czasie. Można swobodnie wykonać frezowane ogrzewanie podłogowe w bloku z wielkiej płyty. Nie ingeruje ono w żadnym wypadku w istniejącą  infrastrukturę grzewczą. Instalacja ta jest już za drzwiami wejściowymi do lokalu, tak więc przyłączenie nie następuje w części wspólnej, czyli na klatce schodowej czy też w piwnicy. Nie wymaga to również zgody ze strony administratora budynku. Frez w szlichcie wchodzi na głębokość 21- 25 mm, tak więc nie ingeruje również w żadnym stopniu w konstrukcję stropu w budynku.

Nie ma takich zestawów. Wszystko wynika z tego, że jest to system szyty na miarę i dokładnie zaprojektowany pod dany obiekt i potrzeby. Całość musi idealnie pracować pod względem parametrów:

  • Ciśnienia
  • Przepływów
  • Instalacji zaworów trójdrożnych i termostatycznych
  • wszystko musi być połączona precyzyjnie z grupami pompująco mieszającymi, które wymagają odpowiedniej kalibracji i testów

Nasza firma zawsze wystawia gwarancję na swoje usługi. Jednocześnie sprzęt przez nas użyty jest renomowany i zalecany przez producentów ogrzewania podłogowego, których instalacje są przez nas kładzione.

Praktycznie jeśli bardzo chcemy to możemy osiągnąć temperaturę, która przekracza i 30 stopni Celsjusza, ale mija się to z celem, bo podłoga będzie nas parzyć w stopy. Z drugiej strony jest to w znacznej mierze uzależnione od źródła ciepła.

Jest wręcz wskazane ponieważ skutecznie eliminuje ono wilgoć i ogrzewa zimną terakotę. Niektórzy klienci zamawiają taki system tylko do łazienek. Stosujemy wtedy zawór RTL, który przetwarza temperaturę z wysokiej, która idzie na kaloryfery, do niskiej która wykorzystywana jest w ogrzewaniu podłogowym. Jednocześnie istnieje również opcja położenia instalacji na istniejącą już terakotę. Stosuje się wtedy dedykowane narzędzia do wycinania frezów. Na tak poprowadzoną wężownicę grzejącą podłogę wystarczy położyć nową warstwę terakoty.

Jest to wręcz zalecane ponieważ pompy ciepła są kompatybilne z ogrzewaniem podłogowym. Wszystko dlatego, że pompy jak i takie ogrzewanie pracują na niskim parametrze grzewczym. W ten sposób ogrzewanie podłogowe eliminuje aktywowanie się grzałki, co przekłada się na niższe rachunki za energię.

Tak – ogrzewanie podłogowe zadziała z istniejącym już systemem z grzejnikami. Jest to tzw. system hybrydowy. W tym celu instalowana jest grupa pompowo mieszająca z zaworem trójdrożnym, który odpowiada za prawidłowe ogrzanie obiektu. W instalacjach starszego typu wymagane będzie zainstalowanie dodatkowego sprzęgła hydraulicznego, które będzie odpowiadało, za dostarczenie odpowiedniej temperatury na podłogę i grzejniki. Część naszych klientów decyduje się w nowych domach na ogrzewanie podłogowe na parterze i jednocześnie wybiera tradycyjne grzejniki na górze.

Tak – w 100% może to dobrze działać i zostać przez nas podłączone. Identyczna sytuacja jak w przypadku bloków z wielkiej płyty. Zobacz powyżej.

Wchodzi w grę tylko i wyłącznie w formie mat grzewczych ponieważ panele fotowoltaiczne nie są źródłem ciepła tylko prądu. Jeśli zamierzasz zainstalować pompę ciepła, to jest to idealny układ grzewczy: fotowoltaika zasilająca pompę ciepła, która przesyła ciepło na ogrzewanie podłogowe.

Jeśli posiadasz taki kominek to jest to oczywiście możliwe. Jeśli nie ma płaszcza wodnego i ciepło jest nadmuchiwane to niestety nie da się tego połączyć.

Jest to często instalowane przez nas rozwiązanie. Wtedy instalowana jest grupa pompująco mieszająca, która odpowiada za kontrole pracy tego układu.

Jednym z częściej stosowanych i spotykanych systemów w willach oraz ekskluzywnych posiadłościach jest dzisiaj ogrzewania podłogowego pod chodnikami, schodami, podjazdami i w garażach. Całość jest zintegrowana z systemem SMART HOME sterowanym z telefonu. W momencie gdy są intensywne opady śniegu lub też duże oblodzenie, wystarczy jednym przyciskiem włączyć grzanie, by widzieć jak na naszych oczach cała powierzchnia oczyszcza się ze śniegu czy też lodu. Najczęściej spotkać to można w hotelach 5 gwiazdkowych w alpejskich kurortach, ale już coraz częściej obsługujemy takie realizacje również w Polsce.

Nie. Robi to system automatycznie i nie wymaga to naszej najmniejszej ingerencji.

Dzieje się tak wyłącznie w sytuacji kiedy jest niepoprawnie zainstalowane lub skalibrowane.

Wszystko uzależnione jest od jakości wody w obiegu. Jeśli ta ma wysoki współczynnik zakamienienia to raz na 15 lat warto spuścić całą wodę z obiegu i wprowadzić profesjonalny preparat udrażniający i oczyszczający instalację. Wykonują to profesjonalne firmy. Nie róbcie tego nigdy na własną rękę.

System ogrzewania podłogowego na poddaszu jest najwygodniejszy przy planowaniu przestrzeni – w szczególności gdy w grę wchodzą skosy dachu to znacznie łatwiej będzie zainstalować taki system, niż szukać wydajnych grzejników, które zmieszczą się pod ścianą i ogrzeją całą przestrzeń.

Zdecydowanie warto zainstalować ogrzewanie podłogowe na korytarzu i w przedpokojach. Zazwyczaj w takich miejscach jest mało przestrzeni na powieszenie kaloryfera. Często też można spotkać terakotę na podłodze, która jest bardzo praktyczna, ale i zimna. Z pewnością docenią to goście jak i zwierzęta mieszkające w domu.

Ogrzewanie podłogowe pod łóżkami jest wręcz wskazane. Jeśli indywidualne życzenie klienta jest takie, by na przestrzeni pod łóżkami nie było ogrzewania podłogowego to jesteśmy w stanie to wykonać. Wymaga to indywidualnego projektu przepływów oraz weryfikacji ciśnień na danej pętli grzewczej.

Tak – można położyć ogrzewanie podłogowe. Są dwie opcje: frezowane lub klasyczne. Jeśli dom jest podpiwniczony w całości to do sufitu w piwnicy przyklejamy styropian i izolujemy od spodu strop i wtedy frezujemy szlichtę. Jeśli nie ma piwnic to wtedy musimy skuć posadzkę, położyć izolację ze styropianu oraz folii i na to dopiero kładzione jest ogrzewanie podłogowe i przykrywane wylewką.

Tak – jest to możliwe. W tym celu należy wkuć się na głębokość 15 cm w podłogę i zaizolować ją styropianem. Na to należy położyć folię odbijająca ciepło. Na niej instaluje się wężownicę grzewczą i na to wylewkę. By na górnym piętrze zainstalować taki system należy położyć izolację poziomą na suficie piętro niżej o grubości 2-5 cm (w zależności od grubości stropu). Wtedy na górze można zastosować już ogrzewanie podłogowe frezowane.

Każda wylewka się nadaje do instalacji ogrzewania podłogowego frezowanego. W kwestii betonu pracujemy pomiędzy zakresem B5 do B50.

Tak – są w tym celu przewidziane są specjalnej twardości urządzenia tnące, które posiadamy w ofercie. Wtedy wycinamy frezy w obecnej terakocie, wprowadzamy wężownicę grzewczą i zaklejamy to klejem. Na to później należy położyć kolejną terakotę.

Wyłącznie zlecając to profesjonalistom. Całość wymaga dedykowanego projektu, obliczeń i profesjonalnego przyłączenia się do pieca. ATG Home jest firmą hydrauliczną z długą historią i ogromnym doświadczeniem w kwestii takich instalacji.

Tak – można kłaść frezowane ogrzewanie podłogowe również pod panele winylowe. Jednak w tym celu zalecamy wcześniejsze poinformowanie nas o tym, bo wymaga to specjalnego przygotowania.

Tak. Wymaga to dedykowanego projektu. Jednak jest to wykonalne, a nasi klienci coraz częściej nam to zlecają do realizacji.

Pierwszy frez znajduje się w podłodze w odległości 10 cm od ściany.

Przy instalacji ogrzewania podłogowego frezowanego w posadzce, która ma w sobie wcześniej położoną izolację termiczną to o 0 cm. Jeśli  trzeba położyć taką izolację od zera to o 10-15 centymetrów.

Jest to niezgodne ze sztuką i technologią. Jednak w sytuacji bez wyjścia nasza firma jest w stanie się tego podjąć i zainstalować zawór RTL na rozdzielniku grzejnikowym, który odpowiada za obniżenie parametru grzewczego.

Ogrzewanie podłogowe jest zdrowe dla alergików ponieważ tworzy równe przepływy ciepłego powietrza w pomieszczeniach. W ten sposób kurz tak nie krąży jak w przypadku kaloryferów, z których się wydostaje podczas grzania. Jednocześnie też warto zwrócić uwagę na to, że każde pomieszczenie jest równo dogrzane i unikamy powstawaniu mostków termicznych.

Ogrzewanie podłogowe jest bardzo zdrowe. Tworzy ono równe przepływy ciepłego powietrza we wszystkich pomieszczeniach. W szczególności warto zwrócić uwagę na duże pomieszczenia, w których grzejniki są tylko pod oknami i w skrajnych przypadkach bywa zimno, ściany przemarzają i pojawia się wilgoć.

Z racji równego dogrzania całego pomieszczenia ogrzewanie podłogowe usuwa wilgoć z pomieszczeń. By skutecznie pozbyć się wilgoci należy skupić się w pierwszej kolejności na profesjonalnym stworzeniu izolacji poziomej. Często główną przyczyną pojawiania się grzyba jest niewłaściwa izolacja. Następnie równomierne dogrzanie każdego odcinka pomieszczenia sprawi, że całość się naturalnie osuszy i nie będzie potrzeby stosowania preparatów chemicznych, które działają doraźnie.

Wbrew opiniom osób zajmujących się sprzedażą i instalacją podłóg tego typu, frezowane ogrzewanie podłogowe jest idealne pod takie nawierzchnie. Nic nie ma prawa się rozsychać ponieważ temperatura grzania jest niższa niż woda, którą myjemy ręce. Być może osoby to sprzedający i instalujące uczulają na wyrost mając na uwadze, że może klient ma na myśli ogrzewanie za pośrednictwem mat elektrycznych. Te nagrzewają się do znacznie wyższych temperatur i mogą mieć destrukcyjny wpływ na drewnianą podłogę

Jest to bardzo często stosowane rozwiązanie. W szczególności w przypadku różnego rodzaju skosów i mostków termicznych. Tą metodą skutecznie dogrzejemy każdy odcinek poddasza.

Jest to bardzo indywidualna kwestia wymagająca szczegółowej i wnikliwej analizy wielu zmiennych. Zapraszamy do kontaktu w celu przeanalizowania takiego projektu.

Wszystko uzależnione jest od:

1)metrażu

2)rodzaju izolacji poziomej

3)źródła energii/ciepła

4)aktualnego rodzaju ogrzewania

5)ilości kondygnacji do ogrzania

6)twardości podłoża, w którym dokonywana będzie instalacja

Średnia wycena na trzeci kwartał 2022 roku to szacunkowo 170 – 220 za m2 przy powierzchni nie przekraczającej 50 m2. Dla powierzchni 100 m2 to kwota rzędu 150-180 m2.

Wbrew opiniom osób zajmujących się sprzedażą i instalacją podłóg drewnianych frezowane ogrzewanie podłogowe jest idealne pod takie nawierzchnie. Nic nie ma prawa się rozsychać ponieważ temperatura grzania jest niższa niż woda, którą myjemy ręce.

Jest to zawsze po stronie osoby, która robi końcową wylewkę. Dylatacja powinna być robiona zgodnie ze sztuką i ogrzewanie podłogowe nie ma żadnego znaczenia.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe ma sens wyłącznie w kilku przypadkach:

  • gdy chcemy ogrzać jednorazowo bardzo małą powierzchnię bez włączania pieca np. jedno pomieszczenie w zimnej piwnicy
  • gdy nie mamy stałego źródła energii (brak pieca), a mamy panele fotowoltaiczne np. kamper

Elektryczne ogrzewanie podłogowe jest bardzo drogie – w szczególności w perspektywie regularnych podwyżek prądu. Ponadto taki system wymaga specjalnej wylewki oraz kleju do terakoty – jeśli będzie kładzione pod kafelki.

Nie jest to uzależnione wyłącznie od źródła ciepła. Na całą wycenę składa się dużo czynników, o których przeczytasz powyżej.

Zdecydowanie jednym z najczęściej wybieranych systemów ogrzewania hal produkcyjnych i przestrzeni użyteczności publicznej jest frezowane ogrzewanie podłogowe. Wszystko za sprawą:

  • równego dogrzania całej powierzchni
  • oszczędności przestrzeni, którą zabrałyby grzejniki
  • dużej oszczędności w skali roku – około 15%

Ogrzewanie podłogowe jest bezszelestne w przeciwieństwie do systemu grzejnikowego z metalowymi rurkami. Tutaj nie słyszymy nigdy żadnych odgłosów płynącej wody, czy ciśnienia napędzającego układ.

W przypadku frezowanego ogrzewania podłogowego minimum wymagane to 3 centymetry.

Wszystkie panele nadają się do ogrzewania podłogowego – w tym winylowe.

Jeśli porównamy ogrzewanie podłogowe do tego dostarczanego przez grzejniki to różnica potrafi sięgać od 7 do 15% w skali miesiąca. Wiele tutaj zależy od tego jak została położona izolacja pozioma. Co ciekawe – przy ogrzewaniu podłogowym mamy znacznie mniejsze starty ciepła (w porównaniu do grzejnikowego) gdy budynek nie ma docieplonych ścian. Wynika to z faktu, że kaloryfer grzejąc w pionie część ciepła przekazuje do muru i tracimy je bezpowrotnie, gdy ten nie jest docieplony.

W przypadku lekkich stropów zawsze dokonujemy indywidualnej analizy przypadku i oceniamy realną grubość stropu i powierzchni roboczej na jakiej przyszłoby nam pracować.

W wodnym ogrzewaniu podłogowym mieszacz odpowiada za przetworzenie parametru zadanego w ogrzewaniu hybrydowym, czyli grzejniki + ogrzewanie podłogowe. Grzejniki wymagają wyższej temperatury wody dostarczonej przez piec, zaś ogrzewanie podłogowe wymaga o połowę niższej. Wtedy stosuje się system mieszania i odpowiedniej dystrybucji ciepłej wody na grzejniki i ogrzewanie podłogowe, by całość działała poprawnie.

Odstępy uzależnione są od źródła ciepła oraz tego gdzie to ogrzewanie jest położone. W części mieszkalnej stosuje się odstępy średnio co 10-15 centymetrów, zaś w garażach i piwnicach średnio co 25 centymetrów.

Tak. Można bez problemu zastosować ogrzewanie podłogowe pod prysznicem z odpływem liniowym. Bardzo często klienci decydują się na taki typ instalacji – dzięki temu nie mają zimnej podłogi pod stopami podczas brania prysznica.

Dla potrzeb każdej realizacji zawsze wykonujemy projekt. Jeśli klient posiada własną ekipę hydrauliczną, która mu położy ogrzewanie podłogowe, a chciałby nam zlecić samo frezowanie i wykonanie projektu to również realizujemy takie zlecenia.

Z zasady pod wszystkimi meblami ruchomymi wykonuje się ogrzewanie podłogowe. W przypadku elementów stałych takich jak: garderoba, zabudowa kuchenna i wyspa czy też wanna staramy się unikać, by nie generować zbędnych kosztów dla klienta.

Regulacja temperatury w ogrzewaniu podłogowym odbywa się poprzez zawór trójdrożny, na którym instaluje się manualną zmianę temperatury. Istnieje też możliwość zamówienia u nas systemu regulacji automatycznej lub też wersji SAMRT HOME obsługiwanej z telefonu. W takim przypadku można programować indywidualną temperaturę dla każdego z pomieszczeń.

W każdym domu można wykonać instalacje ogrzewania podłogowego. W starych domach wiąże się to z położeniem izolacji poziomej ze styropianem, folią i nową wylewką co podnosi podłogę średnio o 10-15 cm.

DARMOWA WYCENA USŁUG!

Zadzwoń lub napisz, a nasi konsultanci dokonają ZA DARMO wyceny.


Zadbaj o swój komfort i budżet już dziś!


Zadzwoń lub napisz, a my powiemy jak to zrobić